SMART FUTURE WORLD EXPO 2019 KAPSAMINDA 30-31 EKİM TARİHLERİNDE ÇANAKKALE TEKNOPARK OLARAK İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDEYDİK.

30-31 Ekim 2019

SMART FUTURE WORLD EXPO 2019 KAPSAMINDA 30-31 EKİM TARİHLERİNDE ÇANAKKALE TEKNOPARK OLARAK İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDEYDİK.

30-31 Ekim 2019 Tarihleri Arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde Gerçekleşen Türkiye’nin En Büyük Teknoloji ve Dijital Dönüşüm Etkinliği Smart Future World Expo Fuarında Çanakkale Teknopark Standına İlgi Yine Büyüktü.

Dijital dönüşüm ve akıllı teknolojiler temelinde geleceği tartışan Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği olan Smart Future World Expo bu yıl, “Dijital KOBİ Hareketi” temasıyla gerçekleşti. Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’nın desteğiyle çok daha güçlü bir şekilde etkinlikte yer alan Çanakkale Teknopark, bünyesinde bulunan girişimci firmalarından, Cosmo 4, Generix Design, Volantx, Envepo ve Bionluk firmaları ile etkinliğe katılım gösterdi.

Alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak katıldığı eş zamanlı konferansları barındıran zirvede, ikinci gün Harbiye Oditoryumu’nda Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan BİL, “Kobilerde Dijital Dönüşüm Vizyonu” başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Oturumunun ilk kısmında kobilerde Dijital Dönüşümün kaçınılmaz bir zorunluluk olduğuna vurgu yapan Bil, konuşmasında Dijital Dönüşüm’e neden ihtiyaç duyulduğuna dair bilgilendirmede bulunarak, gelişen teknoloji ile birlikte dünyada artık %50’den fazla internet kullanıcısının olduğunu, dünya nüfusunun %42’sinin aktif sosyal medya kullanıcısı haline geldiğini ve Türkiye’de de durumun dünya ortalamasının üzerinde olduğunu, 81 milyon nüfusun 54 milyonunun aktif olarak internet kullanıcısı, 44 milyon kişinin de aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu ifade etti. Oturumun ikinci kısmında KOBİ’lerin dijitalleşme yolundaki yol haritasına değinen Bil, dijital ortamda birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunan büyük bir dünya pazarının ortaya çıktığı bir ortamda sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için KOBİ’lerin kendi iş süreçlerini ve uygulamalarını dijital teknolojilere uyarlamaları gerektiğinin altını çizdi. KOBİ’lerin öncelikle bakış açılarını değiştirmeleri gerektiğini ve ben yaptım oldu anlayışının yerine dünyayı anlamaya çalışmalarının önemine vurgu yaparak daha az maliyetle daha çok pazara nasıl erişeceğiz sorusunun yollarını aramaları gerektiğine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

Smart Future Expo etkinlikleri esnasında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen TET Proje Pazarı organizasyonunda da Çanakkale Teknopark Özel Ödülleri Kapsamında “Deniz Üzerindeki Katı ve Sıvı Atıkları Otonom Olarak Toplayan Robot” projesine ön kuluçkaya doğrudan giriş imkânı ve kuluçka ofis desteği sağlandı.

İki gün boyunca devam eden etkinlikte yoğun ilgi gören Çanakkale Teknopark standında yer alan firmalar ziyaretçilere ve yatırımcılara projelerini anlatarak bilgilendirmede bulundu.