ÇANAKKALE TEKNOPARK ZİRVEDE YERİNİ ALDI.

23-24 Ekim 2019

ÇANAKKALE TEKNOPARK ZİRVEDE YERİNİ ALDI.

Bu Yıl Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde 23- 24 Ekim 2019 Tarihleri Arasında Düzenlenen Türkiye’nin Ar-Ge Temalı En Büyük Organizasyonu Olan “MMG 4. ARGE & İNOVASYON ZİRVESİ ve SERGİSİ” Etkinliğine Bu Yıl da Katılım Gösteren Çanakkale Teknopark Standı’na İlgi Büyüktü.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’nın desteğiyle bu yıl çok daha güçlü bir şekilde etkinlikte yer alan Çanakkale Teknopark, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Çanakkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil ve Çanakkale Teknopark bünyesinde bulunan girişimci firmalarile katılım gösterdi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen, Ar-Ge merkezleri, kalkınma ajansları, üniversiteler, teknoparklar, savunma sanayi ve enerji firmaları başta olmak üzere çok çeşitli kurum ve kuruluşun katılım sağladığı zirve; bu yıl, “Yerli Akılla Küresel Pazarlara” temasıyla gerçekleşti. Etkinlik kapsamında Çanakkale Teknopark standında yer alan girişimci firmalarından Cosmo4; Çanakkale destanının gizli kahramanları ile beraber tarihin içinden bir anı kalmasını sağlayan fotoğraf çekme uygulaması Yadigar, Gezegene yolculuk uygulama projesiSpace Tourisimve Teknolojisi ile dünyamız üzerindeki farklı meteorolojik olayları görüntüleyebilme imkanı sunan Bilge Küre VR projesi ile katılırken, Generix Design firması, Oyuncular üzerindeki reflekte markörlerden elde ettiği hareket verilerini animasyon karakterlere aktararak gerçekçi bir animasyon film yapılmasını ve bu sistemden elde edilen hareket verilerini savunma sanayii, sağlık sektörü, spor, dijital oyun sektörü gibi alanlarda kullanılmasını sağlayan Motion Capture sistemi projesi ile Bionluk firması, Yetenekli, tecrübeli ve yaratıcı freelancer’larla, yenilikçi ve girişimci start-up’ları, kullanışlı ve kolay işleyen online bir platformda bir araya getirerek birlikte çalışmalarına olanak sağlayan Freelancer uygulamasıyla ve Salesforce Türkiye Yetkili Satıcısıİnspark firması,geliştirdiği işletme çözümlerini tanıtarak etkinliğe katılım gösterdi.

Katılımın yoğun olduğu program açılış konuşmalarının ardından stant ziyaretleriyle devam etti. Katılımcı kuruluşların stantlarını gezen Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Sn. Osman BALTA, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Hasan BÜYÜKDEDE, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sn. Faruk KAYMAKCI,Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Sn.İdris GÜLLÜCE ve beraberindeki heyetle

birlikte Çanakkale Teknopark standını ziyaretederek girişimci firmaların projelerini incelediler.

Mimar ve Mühendisler Grubu 4. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi'nin 2. gününde de büyük ilgi gören Çanakkale Teknopark Standı, T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih DÖNMEZ ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur AKTAŞ’ı ağırladı.

Zirvenin sonunda açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve Çanakkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat “Böylesine büyük bir organizasyonda en büyük ve en çok ilgi gören stantlardan birisiyle temsil edilmek bizim için gurur verici. Çanakkale Teknopark kısa sürede kat ettiği yol ve hızlı gelişimini teknoloji ve inovasyon ekosistemindeki etkinliğini de arttırarak devam ettiriyor. Bizim standımıza ilginin yoğun olması Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren girişimcilerimizin de başarılı işler yaptığının bir göstergesi aslında. Çanakkale Teknopark olarak Milli ve Yerli projeleri, akademisyenlerimizi ve gençlerimizi ar-ge ve yenilik odaklı çalışmalarında sonuna kadar destekliyoruz. Son iki yıldır kendi imkanlarımızla katıldığımız bu büyük organizasyona bu yıl GMKA desteğiyle daha güçlü bir şekilde yer almamıza vesile olan başta Sayın Valimiz Orhan Tavlı olmak üzere tüm GMKA yetkililerineteşekkür ederim” dedi.