Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi BiyoGen Topluluğu ve Çanakkale Teknopark’ın İşbirliği ile “Girişimcilik, İnovasyon ve Biyoteknoloji Sempozyumu” Gerçekleşti.

13.05.2019

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoteknoloji ve Gen Bilimleri Topluluğu (BiyoGen) ve Çanakkale Teknopark A.Ş. İşbirliği ile düzenlenen, start-up sayısının arttırılmasına yönelik “Girişimcilik, İnovasyon ve Biyoteknoloji Sempozyumu” Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Bil, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, biyoteknoloji bilim ve iş dünyasından seçkin 9 davetli konuşmacı, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile Ziraat Fakültesi Amfisinde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumun açılış konuşmalarını sırasıyla; BiyoGen Topluluğu Akademik Danışmanı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Onur Sinan Türkmen, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Bil, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay ve Vali Orhan Tavlı gerçekleştirdi.

Yaşam Bilimleri Disiplinleri İş Arayan Değil, İstihdam Yaratan Konulardır

Konuşmasında BiyoGen Topluluğu hakkında bilgiler veren Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Türkmen, biyoteknolojinin geleceğin ağır sanayiye gerek duymadan, küçük formüllerde, küçük laboratuvarlarda kalkınmayı sağlayacak olan bilim dallarından biri olduğunun altını çizerek “Yaşam bilimleri disiplinleri iş arayan değil, istihdam yaratan konulardır. Bu bağlamda bizlere başarı öykülerini aktaracak değerli konuşmacılarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Teknoparklar Biyoteknoloji Girişimleri İçin Olağanüstü Fırsatlar Sunan Ekosistemlerdir

Ülkemizde özellikle son 10 yılda biyoteknoloji alanında hızlı bir gelişim görüldüğünü ifade eden Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Bil; Teknoparkların da biyoteknoloji girişimleri için olağanüstü fırsatlar sunan ekosistemler olduğunu söyledi ve ekledi:

“Ülkemizde faaliyette olan 56 Teknoparkta 154 adet firmada 236 adet biyoteknoloji projesi yürütülüyor. Çanakkale Teknopark olarak biz de yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi yönünde tüm biyoteknoloji girişimcilerimizi destekliyoruz. Bu vesile ile sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum.”

Günümüzde Girişimcilik, İnovasyon ve İleri Teknolojiler Bir Beka Sorunudur

Eski bir kavram olan girişimcilik kavramının üniversitelere girişinin yeni olduğu belirterek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat; insanlık tarihinin sanayi devrimi ile birlikte en önemli değişimlerinden birini yaşadığını, 20. yüzyılın son çeyreğinde bilgi çağını yaşadığımız bu dönemde ise artık gelişmelerin çok daha hızlı seyrettiğini belirterek:

“Dünyada büyük bir yarış var. Günümüzde girişimcilik, inovasyon ve ileri teknolojiler bir beka sorunudur. Bu teknolojilere sahip olan ülkeler baki olacaktır. Dünyada 10-15 yıl içerisinde muazzam değişimler meydana gelecek. İş gücünün yapısı değişecek. Belki milyonlarca işsiz meydana gelecek. Ama yapay zekâların ve her alanda akıllı sistemlerin devreye girdiği bir dünyaya doğru gidiyoruz. Böyle bir dünyada varlığımızı devam ettirmek istiyorsak girişimciliğe ve inovasyona önem vermek zorundayız.  Bu noktada üniversitelerimize ve Teknoparklara büyük işler düşüyor” dedi ve sempozyumun güzel sonuçlar çıkarmasını temenni ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Teknolojik Gelişmeyle Birlikte, Kazanılan Ekonomik Faydanın Tabana Yayılması Gerekir

Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay ise girişimciliğe değinirken sürdürülebilirlik ve ekonomik faydanın tabana yayılması konularının altını çizerek şunları aktardı:

“Girişimci bir ruhla sağlanan teknolojik gelişmeyle birlikte, kazanılan ekonomik faydanın tabana yayılması, toplumun tüm katmanlarının bu ekonomik katkıdan eşit bir şekilde yararlanması konusu çok önemlidir. Bunula birlikte teknolojik gelişmenin özellikle çevresel olumsuz etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerekir.”

“Girişimcilik, İnovasyon ve Biyoteknoloji Sempozyumu’nda hep birlikte insanı merkeze alıyoruz çünkü sağlığa, tarıma, gıdaya, enerjiye yapılan çalışmalar insanı merkeze alan çalışmalardır, insana hizmettir” diyen Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’a yeni görevinde başarılar dileyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Göreve başlayıp Çanakkale’nin bir tarım şehri olduğunu keşfettiğimizde ilk yaptığımız çalışmalardan bir tanesi Çanakkale Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesinin programa alınması, Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından da Teknoparkın alt yapısıyla desteklenmesi oldu. Çünkü tarıma yapılan hizmet insana yapılan hizmettir.

Program ÇOMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Sılan’ın oturum başkanlığında gerçekleşen ilk oturumda VSY Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş’ın “Globalizasyon ve VSY Deneyim” başlıklı sunumu ile devam etti.

9 konuşmacının yer aldığı çağrılı bildirili Girişimcilik, İnovasyon ve Biyoteknoloji Sempozyumu, katılımcılara katılım sertifikalarının verilmesi ile son bulmasının ardından Çanakkale Teknopark Yerleşkesi ve Yeni Hizmet Binası’na ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan BİL, Çanakkale Teknopark alanında son üç yılda tamamlanan ve devam eden altyapı ve üstyapı çalışmaları ile kurumsal süreçler ve projeler ile ilgili bilgiler verdi.